Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

AVRUPA ŞOKTA! Slovakya Başbakanı Fico’ya silahlı saldırı anı kamerada!

Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun silahlı saldırıda yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı, saldırganın yakalandığı bildirildi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun

Slovakya medyası, Başbakan Robert Fico’nun silahlı saldırıya uğradığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Slovakya medyasında çıkan haberlerde ise Başbakanın göğsünden vurulduğu ve sağlık durumunun ciddi olduğu belirtildi. Görgü tanıkları saldırının aniden gerçekleştiğini ifade ederken Fico,  helikopterle Bratislava hastanesine kaldırıldı. Başbakan Yardımcısı Richard Raši, Robert Fico’ya yönelik saldırının kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi ve “Başbakan’a acil şifalar diliyorum, bir an önce toparlanmasını diliyorum. Tekrar ediyorum, birisinin sorunlarını bu kadar iğrenç bir şekilde çözmesi demokratik bir topluma yakışmıyor” dedi.

ÜÇ KURŞUN..

Slovak yetkililer ayrıca Başbakan Fico’nun göğsünün 3 farklı yerinden vurulduğunu ve saldırganın en az 5 el ateş ettiğini belirtti. Slovakya Başkanı Zuzana Caputova ise saldırıyla ilgili “Şok oldum, parlamento oturumları süresiz olarak ertelendi. Mitingler de iptal edildi. Başbakan Fico’ya yönelik saldırıyı kınıyor ve iyi olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı. Caputova, daha önce Fico için “demokrasinin sınırlarını test ediyor” ifadelerini kullanmış ve Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı duruşu nedeniyle de eleştirdi. Fico ise Eylül 2023’de başbakanlık görevine gelmişti.

Göreve gelmesinden bu yana Rus yanlısı bir politika izleyen Fico “Slovakya’daki insanların Ukrayna’dan daha büyük sorunları var” dedi. ABD medyası o dönem yaptığı haberlerde ‘Fico’nun kazanması Avrupa Birliği ve NATO’daki kırılgan birliği zorlayabilir’ ifadesini kullandı.

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Başbakan Fico’nun resmi Facebook hesabı üzerinden yapılan açıklamada hayati tehlikesinin sürdüğü ve kaldırıldığı hastaneden bir başka hastaneye nakledildiğin belirtildi. Açıklamada ayrıca önümüzdeki birkaç saatin çok kritik olduğu vurgulandı.