Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ankara ve İstanbul’da ücretsiz! Peki Kocaeli’ye ne zaman gelecek?

HPV virüsüyle mücadelede, aşı büyük önem taşıyor. Peki İstanbul ve Ankara’da ücretsiz olan HPV aşısı Kocaeli’de de ücretiz olur mu?

HPV virüsüyle mücadelede, aşı

En sık görülen kanser türü olan rahim ağzı kanseri son 2 yıldır iyice yaygınlaşmış durumda. En yaygın nedeni HPV virüsü olan rahim ağzı kanseri, rahim ağzını kaplayan hücrelerin anormal şekilde çoğalıp büyümesi ile oluşan başlayan kanser türüdür. Her 100 kadından en az 2’sinin hayatının bir döneminde rahim ağzı kanseri yakalandığı bilinmekte.

ÜÇ DOZ 10 BİN TL

Bu kadar yaygın bir kansere ise HPV aşısı şart hale geldi. Fakat günümüzde aşının fiyatları yüzünden çoğu kadın aşı olmayı geçin, kontrole bile gitmeye ön yargılı yaklaşıyor. Bakan Koca, HPV aşısının ücretsiz aşılama takvimine girmesi için sürecin devam ettiğini söylüyor ancak aşıya erişim, gelen zamlarla beraber her geçen gün daha da zorlaşıyor. HPV aşısının üç dozunun 10 bin TL olması ise ön yargıları da haklı çıkarmaya yetiyor ne yazık ki.

ÖNCE ANKARA…

Geçtiğimiz ay Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararla HPV aşısı Ankara’da ikamet eden vatandaşlar için ücretsiz şekilde kullanıma başladı. Mansur Yavaş, sosyal medya hesaplarından, “İnsanı önceleyen belediyecilik anlayışımızla kız çocukları ve kadınlar için ücretsiz HPV aşısı uygulamamızı başlatıyoruz. Haziran ayında başlayacak olan aşı uygulamamızdan yararlanmak için belediyemizden sosyal yardım almak ve 9-30 yaş aralığında olmak yeterli” notuyla paylaştı.

BUGÜNDEN İTİBAREN DE İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bugünden itibaren ücretsiz HPV aşı uygulamasına başladı. Aşı ilk etapta sosyoekonomik yoksunluk çeken bireylere uygulanıyor. HPV aşısı alınan randevu sırasına göre uygulanacak. Aşılar İBB’ye ait Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp merkezi ve Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezleri’nde yapılıyor. Başvuralar ise yüzde 70’i geçmiş durumda.

KOCAELİ’YE DE ÜCRETSİZ OLACAK MI?

Her 100 kadından en az 2’sinin hayatının bir döneminde rahim ağzı kanserine yakalandığı ve hatta bu verilerin son zamanlarda daha da arttığı göz önünde bulundurulurken aşıların tek dozunun 3 bin TL civarı olması önlemleri aza indirgiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda örnek teşkil etmesiyle beraber HPV aşısının Kocaeli’ye ne zaman ücretsiz olacak sorusu ise merak ediliyor.