Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Altın Yatırımcılarına İslam Memiş’ten Tavsiyeler

Para ve ziynet piyasası uzmanı ünlü ekonomist İslam Memişoğlu, TV100’ce vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Para ve ziynet piyasası

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, tv100.com editörü Melahat Ersoy’a önemli açıklamalarda bulundu. Memiş, fiziki altın mı yoksa sanal altın mı tercih edilmeli, bankadan altın alım-satımı için en uygun zamanlar hangileridir ve altın fiyatlarındaki düşüş ve çıkışlar ne zaman gerçekleşebilir gibi sorulara yanıt verdi.

Fiziki Altın mı, Sanal Altın mı?

Bu sorunun cevabının kişiden kişiye değiştiğini belirten İslam Memiş, “Altın yatırımcısının saklama koşulları müsait değilse, uzun vadeli bir yatırımcıysa, faiz hassasiyeti yoksa banka üzerinden birikimine devam edebilir. Bankalardaki mevduat garantisi 400 bin liradır, 400 bin liranın üzerindeki miktarları farklı bankalarda devam edebilir,” dedi.

“Ben Fiziki Altın Tercih Ediyorum”

Memiş, fiziki altının saklama koşulları müsait olanlar için daha avantajlı olduğunu vurguladı. “Alım-satım makas aralığı, fiyat rekabetinin tercihli olması gibi avantajları var. Hemen şöyle diyebilirler ‘Yastık altının ülke ekonomisine katkısı yok’ doğru yok. Ancak bu alım-satım makas aralığının vatandaşı zarar ettireceği, fiziki teslim yapılamayacağı anlamına gelmez. Kişi, bunlardan sebep sistemden uzaklaşıyorsa buna çözüm bulmak gerekli. Ben, fiziki altın tercih ediyorum,” şeklinde konuştu.

“Hafta Sonu Bankadan Alım-Satım Yapmak Oldukça Yanlış Karar Olur”

Bankadan alım-satım yapmak için en uygun zaman dilimini açıklayan Memiş, hafta içi 10.00-17.00 saat aralığının en uygun vakitler olduğunu belirtti. “İç piyasalar saat 10:00’da açılıyor. Yani, piyasa 10:00 itibariyle normale başlıyor. Bu saatler dilimi haricinde özellikle hafta sonu bankadan alım-satım yapmak oldukça yanlış bir karar olur. Farklı bankaların fiyat alternatifleri değerlendirilmeli. Şu an resmi kur ile Kapalıçarşı arasında 40-50 lira fark var. Ama bankada bu fark daha fazla,” dedi.

“Altın Alacaklara Fırsat”

Son olarak gram altının 2024 yılına 2.050 liradan başlayarak bugünlerde 2.450-2.500 lira aralığında seyrettiğini belirten Memiş, “Yıl sonuna kadar 3.000 lira öngörüm devam ediyor. Mayıs ayındaki dinlenmeler altın alacaklara fırsat sunuyor. Gram altın, Türkiye’de yatırımcısına en çok kazandıran bir yatırım aracıdır. Temmuz ayı itibariyle yeni rekorlarını test etmesini bekliyorum,” ifadelerini kullandı.