Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

AK Parti’de yerel seçimler için istifalar başlıyor

1 Eylül itibariyle, belediye başkan aday adayı olmayı düşünen ilçe başkanlarının istifaları, il başkanları tarafından alınacak. Kocaeli’de Darıca, Çayırova, İzmit, Kandıra, Karamürsel ve Gölcük ilçe başkanlarının istifa etmesi bekleniyor. İşte detaylar…

1 Eylül itibariyle, belediye

Geçtiğimiz hafta AK Parti’nin il başkanlarının Ankara’da gerçekleştirdiği toplantıda, yerel yönetimler için yapılan hazırlıklar çerçevesinde belediye başkan aday adayı olmayı planlayan ilçe başkanlarının istifa süreci belirlendi. 1 Eylül itibariyle, belediye başkan aday adayı olmayı düşünen ilçe başkanlarının istifaları, il başkanları tarafından alınacak. 

6 İLÇE BAŞKANIN İSTİFA ETMESİ BEKLENİYOR

AK Parti Kocaeli teşkilatında bulunan 12 ilçe başkanının, bunun 6’sının belediye başkanı aday adayı olmak için istifa etmesi bekleniyor. Aynı şekilde, ilçe yönetimlerinde meclis üyeliği için istifa eden birçok kişinin olduğu da öğrenildi.

SÜREÇ KASIM AYINA KADAR TAMAMLANACAK

AK Parti’nin 2024 yerel seçimlerine hazırlık kapsamında teşkilatlarında eksiklik olmamasını sağlamak amacıyla ilçe başkanları, ilçe yöneticileri ve il yönetiminden belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için istifaların sürecini belirlediği bilgisi veriliyor. Bu doğrultuda, tüm istifa süreçlerinin Kasım ayına kadar tamamlanarak atamaların yapılması hedefleniyor. AK Parti, bu sürece ilçe başkanlarının istifalarıyla başlayacak. İlçe başkanları, 1 Eylül itibariyle istifalarını il başkanına sunacaklar. Kocaeli ilinde bulunan 12 ilçenin başkanlarının da istifa edecekleri isimler olarak belirlendiği aktarılıyor.

HANGİ İSİMLER İSTİFA EDECEK?

Belediye Başkanlığı için istifa edecek isimler İzmit İlçe Başkanı Muharrem Tutuş, Darıca İlçe Başkanı Ufuk Acay, Çayırova İlçe Başkanı Servet Günay, Karamürsel İlçe Başkanı Sait Mete, Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez, Gölcük İlçe Başkanı Çetin Seymen’in 1 Eylül itibariyle istifa etmelerine kesin gözüyle bakılıyor. 6 ilçe başkanının bugün son kez İl Başkanı ve teşkilatları ile istişare etmeleri ve kesin kararlarını vermeleri bekleniyor.

GENEL MERKEZ İSTERSE

AK Parti’de Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral, Derince İlçe Başkanı Koray Merdan, Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya, Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, Körfez İlçe Başkanı Nurettin Okudan ise istifa etmeyecek. Ancak ilçe başkanlarının aday adaylığı için genel merkez istifa etmelerini isterse istifa edecekler. Bunun dışında kendi istekleri ile bir istifa söz konusu olmayacak.

YENİ İLÇE BAŞKANLARI ATANACAK

İlçe başkanlarının istifalarının alınmasının ardından, ilçelerde yeni ilçe başkanlarının belirlenmesi için temayül yoklaması yapılması bekleniyor. Bu temayül yoklamaları sonucunda öne çıkan isimler, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus tarafından genel merkeze iletilerek, burada Teşkilat Başkanı ile yapılacak görüşmelerin ardından ilçe başkanlarının atanması süreci başlayacak. İlçe başkanı belirlendikten sonra ise ilçe yöneticilerinin istifa sürecinin başlayacağı ifade ediliyor.

TALUS İSTİŞARELERDE BULUNACAK 

İlçe başkanlarının istifa tarihinin belirlenmesinin ardından ilçe ve il yöneticilerinden belediye başkanı ya da belediye meclis üyesi aday adayı olmak isteyenlerin de istifası alınacak. AK Parti İl Başkanı Şahin Talus’un bu hafta ve önümüzdeki hafta tüm ilçelerin yönetimlerini gezerek yöneticilerin istifa süreci ile ilgili görüşmeler yapması bekleniyor. AK Parti’de ilçe yönetimlerinde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği aday adaylığı için çok sayıda ismin istifa etmesi bekleniyor. İstifanın ardından hızlıca yeni yöneticilerin belirlenerek tüm teşkilatların tam kadro seçime hazırlanması planlanıyor.