Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

8. yargı paketine ‘Fenomen’ maddesi

8. yargı paketi hazırlıkları devam ediyor. Kanun teklifinde Dilan Polat ile gündeme gelen fenomenlerle ilgili maddenin eklenmesi üzerine çalışılıyor. Kara para aklama gibi şüphelere karşı hızla soruşturma için MASAK raporu beklenmeden fenomenlerin şirket ya da mal varlıklarına geçici tedbir konulması planlanıyor

8. yargı paketi hazırlıkları

8. yargı paketi hazırlıkları sürüyor. Adalet Bakanlığı çalışmayı Cumhurbaşkanlığına gönderdi. Gözler hukuk alanında atılacak yeni adımlarda… Kanun teklifinde, Dilan Polat ile gündeme gelen fenomenler için de özel bir başlık açıldı. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, kara para aklama gibi şüphelere karşı hızla soruşturma için MASAK raporu beklenmeden, fenomenlerin şirket ya da mal varlıklarına geçici tedbir konulması planlanıyor. Yaklaşık 80 madde olması beklenen yargı paketinde yasal, meşru ve ticari bir iş yaptığı görünen ancak kara para akladığı tespit edilen fenomenlerle ilgili soruşturma sürecinin daha hızlı yürütülmesi için Ceza Muhakemesi Kanunu’nda soruşturma evresiyle ilgili bazı değişiklikler yapması öngörülüyor.  Mevcut düzenlemeye göre, Cumhuriyet Savcısı bir ihbar üzerine soruşturma başlatabiliyor. Şüpheli işlemlerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulu yani MASAK tarafından savcılığa bildirildikten sonra Sulh Ceza Hâkimi, CMK’da belirtilen şartların varlığı halinde koruma tedbirlerine başvurabiliyor.

OCAK AYININ İLK HAFTASIN MECLİS’TE

Bu raporun hazırlanmasına ilişkin herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Yüzlerce fenomeni ilgilendiren bu düzenleme ile soruşturma sürecinin daha hızlı ilerlemesi hedefleniyor. ‘Acil ve Hızlı’ davranılması gerektiğine dikkat çekildi. Bu kapsamda MASAK’a süre verilebilmesi bekleniyor.

Örgütlü yapılarda MASAK’la beraber malvarlıklarına hem el koyma hem de yönetme konusunda düzenleme olanağına işaret ediliyor. 8. yargı paketinin ocak ayının ilk haftasında meclise gönderilmesi bekleniyor.

Mehreç: