Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

3600 ek gösterge iptal mi oldu? İşte detaylar…

Anayasa Mahkemesi (AYM), memurların

Anayasa Mahkemesi (AYM), memurların ek göstergelerini yeniden düzenleyen kanunla ilgili flaş bir karara imza attı. Vatandaşlar ve kamu görevlileri, “3600 ek gösterge iptal mi oldu?” sorusunun yanıtını araştırıyor.

3600 Ek Gösterge Konusunda Son Durum

  • 2023 başında hayata geçirilen ve memurların ek göstergelerini yeniden düzenleyen kanun kapsamında Cumhurbaşkanı’na bir dizi yetki verilmişti.
  • Anayasa Mahkemesi’nin dikkat çeken kararına göre, emekli aylıklarında etkili olan tazminat yansıtma oranlarını üç katına kadar artırma konusunda Cumhurbaşkanı’na verilen yetki, iptal edildi.
  • Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri başta olmak üzere bazı meslek grupları için ek göstergeler 3600’e çıkarıldı. Diğer kamu görevlileri için ise 60 puanlık bir artış sağlandı. Bu düzenleme 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren hayata geçirildi.
  • Ek gösterge sistemi, memurların emekli maaşında artış sağlamaktadır. Özellikle 2800 – 3600 ek göstergesi arasında olanlar için tazminat yansıtma oranı, en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 85’i olarak uygulanmaktadır.
  • Geçen yıl temmuz ayında çıkarılan kanunla ek gösterge oranlarına ilişkin değişiklikler yapılmış, Cumhurbaşkanı’na belirli yetkiler tanınmıştı.
  • Ancak AYM, CHP Grubu’nun başvurusu üzerine bu yetkilendirmeyi Anayasa’ya aykırı buldu ve iptal kararı verdi. AYM’nin gerekçeli kararında, bu yetkilendirmenin mülkiyet hakkına yönelik bir sınırlama anlamına geldiğini vurgulandı.
  • TRT ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu emekliler ise bu düzenlemenin kapsamı dışında bırakıldı. TRT’deki emekli personelin maaşlarında yapılan artış, “yanlışlık oldu” gerekçesiyle iptal edildi. Bu durum, emekli maaşlarında 3.500 lira kadar düşüşe neden oldu.
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 2954 Sayılı TRT Kanunu kapsamında, belirli memur kadrolarının ek göstergelerinin Cumhurbaşkanı tarafından belirleneceği hüküm altına alındı. Ancak, bu düzenleme henüz gerçekleştirilmedi.

Bu gelişmeler, memurlar ve emekliler tarafından yakından takip edilmektedir. Özellikle ek gösterge konusunda yaşanan değişiklikler ve Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı, memurların emekli maaşları üzerinde önemli etkiler yaratacaktır.