Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

2023 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK burs başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs başvurularının ne zaman başlayacağı ve başvuru süreci hakkında detaylar haberimizde…

KYK burs başvurularının ne

Üniversite hayali kuran gençler için KYK burs başvuruları büyük bir öneme sahip. YKS yerleştirme sonuçlarına yönelik bekleyiş devam ederken, gözler KYK’dan gelecek olan burs ve kredi başvuru açıklamalarına çevrildi. Her yıl yüz binlerce öğrenciye maddi destek sağlayan KYK burs/kredi başvuruları, üniversiteli adaylarının en merak ettiği konulardan biri haline geldi. İşte, KYK burs başvurularının ne zaman başlayacağı ve başvuru süreci hakkında detaylar:

Başvuru Süreci ve Tarihleri

KYK her yıl önce yurt başvurularını almaya başlar. Üniversitelerin güz dönemi eğitimi başladıktan hemen sonra ise burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. ÖSYM’in yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından KYK burs/kredi başvuru tarihleri belirlenir. Geçtiğimiz yıl KYK burs/kredi başvuruları 15-17 Kasım 2022 tarihleri arasında alınmıştı. Bu yılın başvuru tarihlerinin yine Kasım ayı içinde olması bekleniyor.

Başvuru Koşulları ve Değerlendirme

KYK burs ve kredilerine başvurabilmek için ilk defa yükseköğretim programına giren öğrenciler, ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları başvuruda bulunabilir. Başvuru esnasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumları 12 kamu kurumu tarafından dijital olarak doğrulanır.

Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs verilirken, burs alamayan ancak başvurusu geçerli olan öğrencilere öğrenim kredisi tahsis edilir.

KYK burs/kredi başvurularıyla ilgili detaylar ve tarihler KYK resmi internet sitesi ve GSB tarafından paylaşılacaktır. Gelişmeleri takip ederek, başvuru sürecini doğru bir şekilde tamamlayabilirsiniz.