Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

2 bin 350 metredeki bağış kutusu çalındı!

İsviçre’nin Leukerbad beldesinde bulunan ve ülkenin en zorlu tırmanma rotalarından biri olan Gemmi Geçidi’ndeki bağış kutusunda biriken paralar çalındı.

İsviçre'nin Leukerbad beldesinde bulunan

Valais kantonunda yer alan 2 bin 350 metre yükseklikteki tepeye ince çelik kablolar üzerinden geçerek tırmanan hırsızlar, “Viaferrata-Klettersteig Gemmi Daubenhorn Leukerbad” isimli yerel tırmanma kulübünün bağış kutusuna ulaştı. “Via Ferrata” olarak da bilinen rota, en zorlu tırmanma rotası olarak (5. seviye) olarak sınıflandırılıyor. Buraya ulaşmak için zorlu tırmanışların yanı sıra dikey tırmanma merdivenleri ile dar çelik kablolar üzerindeki geçitlerin kullanılması gerekiyor.

BAĞIŞLANAN PARA ÇALINDI

Kulübün sosyal medya hesabından olaya ilişkin yapılan paylaşımda, “Bunlar ne tür insanlar? Kulübümüz Via Ferrata’nın bakımını gönüllü olarak yapıyor. Biz hiçbir şey istemiyoruz ve şimdi birileri burayı korumak için bağışlanan parayı çaldı.” ifadeleri yer aldı. Kulüp yetkilileri, hırsızlığın çok önceden dikkatlice planlandığına inanırken, hırsızların tüm dağcılık malzemeleriyle donatıldığını ve bağış kutusunu kırmak için gerekli aletleri de yanlarında getirdiğini açıkladı.

KIRILMIŞ VE BOŞ

Yaklaşık 500 İsviçre Frangı’nın çalındığını bildiren yetkililer, bağış kutusunun kırılmış ve boş olarak bulunduğunu kaydetti. İsviçre’nin en uzun koruma altındaki tırmanma rotasında bulunan kulübün bağış kutusuna yalnızca deneyimli dağcıların ulaşabilmesi de büyük şoka neden oldu. Hırsızların parayla Dauberhorn dağının 2 bin 941 metrelik zirvesine tırmanmaya devam ettikleri de belirtildi.

Hırsızların tespit edilmesinin zor olduğu ifade edilirken, tırmanma kulübü, hırsızların vicdan azabı çekeceğini ve parayı sessizce iade edeceğini umuyor. Tırmanma kulübü gibi kuruluşların, bu olayın ardından nakit bağış toplama yöntemini değiştirmeyi değerlendirebileceği belirtiliyor.,

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsrail ordusunun sivilleri adeta kıstırdığı
Sıradaki Haber Gazzeli şehit çocuğun vasiyeti: “Arap liderlerini asla affetmeyeceğim”